Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=4837727

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=21239

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w twardej oprawie
Wymiary/waga

szerokość

16 cm

wysokość

24 cm

głębokość

3 cm
Liczba stron / czas trwania / wielkość pliku

liczba numerowanych stron głównego tekstu

500
Strony

Opis bibliograficzny

Tytuł
Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem Statistica PL na przykładach z medycyny
Podtytuł
Analizy wielowymiarowe
Tom
T. 3
Twórca

autor

Stanisz, Andrzej ISNI 0000000112533435

konsultant

Wątroba, Janusz ISNI 0000000111133034

inna rola

Tadeusiewicz, Ryszard (1947-....) ISNI 0000000078720842

inna rola

Stanisz, Tadeusz (1936-....) ISNI 000000007212867X
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Kraków
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

StatSoft Polska Sp. z o.o.

pełna nazwa wydawcy

STATSOFT POLSKA Sp. z o.o.

adres siedziby

ul. J.I. Kraszewskiego 36
30-110 Kraków

numer telefonu

e-mail

Data

data wydania

2007-12-30

data upublicznienia metadanych

2007-12-30

Opis marketingowy

Okładka

Spis treści

ANALIZA KANONICZNA
ANALIZA DYSKRYMINACYJNA
ANALIZA SKUPIEŃ
ANALIZA SKŁADOWYCH GŁÓWNYCH
ANALIZA CZYNNIKOWA
ANALIZA LOG-LINIOWA
ANALIZA KORESPONDENCJI
ANALIZA PRZEŻYCIA
POMIAR w MEDYCYNIE
EKSPLORACJA DANYCH
EDYTOR GRAFICZNY
BIBLIOGRAFIA
SKOROWIDZ

Tekst promocyjny

Książka jest kontynuacją tomu 1: Statystyki podstawowe i tomu 2: Modele liniowe i nieliniowe, lecz może być również czytana niezależnie od nich.
Autor postawił sobie za cel przedstawienie wybranych metod wielowymiarowej statystycznej analizy danych, które według jego opinii są najczęściej wykorzystywane przy opracowywaniu wyników badań biomedycznych.
Metody te pozwalają analizować zjawiska, które są opisywane za pomocą wielu cech. Jako pierwsza została omówiona analiza korelacji kanonicznych. Służy ona do badania powiązań między dwoma zespołami cech i może być traktowana jako rozszerzenie analizy regresji wielorakiej. W drugiej kolejności Autor opisuje analizę dyskryminacyjną, która umożliwia znajdywanie reguł przynależności obiektów opisywanych przez wiele zmiennych do znanych z góry grup w oparciu o liniową funkcję dyskryminacyjną. Przykładem zastosowania tej metody może być próba klasyfikacji nowej rośliny do jednego ze znanych gatunków kwiatów. Następnie zostały zaprezentowane techniki analizy skupień, służące również do klasyfikacji obiektów wielowymiarowych do pewnych nieznanych wcześniej grup lub klas, przy czym liczba wyodrębnionych klas jest na ogół umowna. Kolejne dwie zaprezentowane metody: analiza składowych głównych i analiza czynnikowa służą do redukcji struktury obserwacji wielowymiarowych. Celem tych metod jest wykrywanie pewnych wspólnych, nieznanych czynników odpowiedzialnych za istnienie zależności pomiędzy zmiennymi. W wielu przypadkach obserwowalne zmienne można przedstawić w postaci funkcji mniejszej liczby „ukrytych” zmiennych zwanych czynnikami lub składowymi.
Jeśli postać tych funkcji jest prosta i liczba czynników stosunkowo niewielka to można uzyskać w ten sposób oszczędniejszy opis struktury badanych zależności. Następną przedstawioną metodą jest analiza log-liniowa, która pozwala badaczowi na lepsze zrozumienie powiązań zachodzących w obrębie zbioru wielu zmiennych jakościowych. Analiza jest przeprowadzana w oparciu o dane zestawione w tabeli wielodzielczej. Kolejną techniką, również służącą do analizy tablic wielodzielczych jest analiza korespondencji. Jej celem jest odtworzenie odległości pomiędzy punktami reprezentującmi wiersze i kolumny tabeli wielodzielczej w przestrzeni o mniejszej liczbie wymiarów, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości pierwotnej informacji. Jako ostatnie zostały omówione techniki występujące pod łączną nazwą: analiza przeżycia. Przedstawiono tablice trwania życia, analizę rozkładów przeżycia, metody estymacji funkcji przeżycia metodą Kaplana-Meiera oraz techniki porównywania krzywych przeżycia w dwóch lub większej liczbie grup. Omówiono także regresję Coxa, umożliwiającą modelowanie wpływu zmiennych ilościowych i jakościowych na czasy przeżycia. Dodatkowo książka zawiera omówienie zagadnienia pomiaru w medycynie oraz opis wybranych technik eksploracji danych i edytora graficznego.
W książce zaprezentowano wiele ciekawych przykładów oraz podano dużą ilość praktycznych wskazówek. Przykładowe zagadnienia merytoryczne oraz przytaczane dane empiryczne czynią ją szczególnie atrakcyjną dla przedstawicieli nauk biomedycznych, ale książka jest adresowana nie tylko do nich.
Korzystać z niej mogą wszyscy pragnący poznać metody analizy regresji i analizy wariancji oraz praktycznie wykorzystywać pakiet STATISTICA, który pojawia się w książce jako narzędzie do przeprowadzania obliczeń statystycznych oraz tworzenia wykresów ułatwiających interpretacje wyników przeprowadzanych analiz.

Dodatkowy opis

opis skrócony

Zbiory danych wykorzystane w książce można znaleźć na stronie internetowej wydawcy: http://www.StatSoft.pl.

opis skrócony

Recenzenci: prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz oraz prof. dr hab. Tadeusz Stanisz

tekst ze skrzydełka lub okładki

"Książka, którą (...) chcę Państwu zarekomendować, jest (...) mistrzowskim wykończeniem dzieła, jakim jest obszerny podręcznik Pana Andrzeja Stanisza, zatytułowanego „Przystępny kurs statystyki”. (...) Wyrażam nadzieję, że wielu Czytelników skorzysta z możliwości maksymalnie prostego „wprowadzenia się” w zagadnienia obiektywnie dość złożone i dlatego sądzę, że ten tom trzytomowej serii będzie się cieszył taką samą sympatią Czytelników, jak wszystkie poprzednie tomy (oraz ich wcześniejsze wydania).(...) pragnę zapewnić wszystkich adeptów statystyki, ale także „starych wyjadaczy”, że w tej książce można naprawdę znaleźć rzeczy, których na próżno by się szukało w innych książkach."
fragment wstępu profesora Ryszarda Tadeusiewicza

opis skrócony

„Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem STATISTICA PL na przykładach z medycyny” obejmuje:Tom 1. Statystyki podstawowe, Tom 2. Modele liniowe i nieliniowe, Tom 3. Analizy wielowymiarowe
Dystrybutor/Dystrybutorzy

StatSoft Polska Sp. z o.o.

telefon 124284300
email info@DaneWiedzaSukces.pl
email info@statsoft.pl
Dostępna u dystrybutora Tak

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Publikacje naukowe

Temat

Statystyka

Temat

Statistica (program komputerowy)

Temat

Statystyka medyczna

UKD

61:311.3:004.42](07)
Status/dostępność

Status wydawniczy

Publikacja dostępna

Dostępność w handlu

Publikacja dostępna
Cena

brak ceny

skontaktuj się z dostawcą

Opis powiązań

Seria

tytuł

Przystępny kurs statystyki z zastosowaniem Statistica PL na przykładach z medycyny

numer

Tom 3. Analizy wielowymiarowe
Dodatkowy identyfikator

numer rekordu Biblioteki Narodowej

b20192563