Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=5166811

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=18731

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w miękkiej oprawie

szczegóły formy

Klejona
Zawartość

zawartość podstawowa

Ilustracje
Wymiary/waga

szerokość

210 mm

wysokość

293 mm

głębokość

10 mm

ciężar

486 gramy
Liczba stron / czas trwania / wielkość pliku

liczba stron numerowanych łącznie

135
Strony

Opis bibliograficzny

Tytuł
Galeria Fotoplastykon Antoni Rut 1982 - 2012
Twórca

autor pomysłu

Rut Antoni

autor projektu graficznego

Rut Antoni

autor wstępu

Rut Antoni

autor wstępu

Wojnecki Stefan

autor tekstu

Rut Antoni
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Poznań
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Foto Express Fuji FOTOPLASTYKON, Antoni Rut

pełna nazwa wydawcy

Inna rola wydawnicza

we współpracy z

Stowarzyszenie Twórców Fotoklub RP

we współpracy z

Związek Artystów Plastyków
Data

data wydania

2012-06-29

data upublicznienia metadanych

2012-06-29

Opis marketingowy

Spis treści

1. Wstęp. Stefan Wojnecki
2. Wstęp. Antoni Rut
3. Historia Galerii Fotografii Fotoplastykon 1982 - 2012
4. Notka biograficzna Antoniego Ruta

Tekst promocyjny

„... Przy tak nieustannej, jednoosobowej i całkowicie nieopłacanej aktywności prospołecznej, z której dumne byłoby każde stowarzyszenie, prowadzi Galerię „Fotoplastykon”, w której przez 23 lata eksponowany był zabytkowy fotoplastykon. Galeria nie była działalnością gospodarczą i istniała wyłącznie dzięki zamiłowaniu Antoniego Ruta do fotografii trójwymiarowej. Nie znam takiego klubu czy stowarzyszenia fotograficznego w Polsce, którego członkowie bez jakiejkolwiek dotacji prowadziliby tak szeroko zakrojoną działalność kulturalną. Osoba Antoniego Ruta jest przykładem niespotykanej pasji w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego XXI wieku i zastępuje zlikwidowane wskutek kapitalistycznych reguł rynku legendarne Poznańskie Towarzystwo Fotograficzne.
(...) Reasumując, na twórczą aktywność Antoniego Ruta składa się zarówno jego dorobek artystyczny, jak i organizacyjny. Bardzo trudno rozstrzygnąć, który z nich ma poważniejszą rangę w kulturze kraju. Jednak jedno jest pewne: dopiero całość jego aktywności tworzy niepowtarzalną sylwetkę człowieka, bez reszty oddanego polskiej kulturze wizualnej...”
Stefan Wojnecki, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Cytaty ze wstępu do książki pt.: „ANTONI RUT – artysta fotografik, potęga pracy organicznej”.

Nota biograficzna

Antoni Rut jest zawodowym fotografem, Mistrzem Rzemiosła Artystycznego, członkiem Związku Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Polskich Artystów Fotografików, EkoArtu. Klasyk fotografii krajobrazu, czystej fotografii, wyrafinowanego warsztatu, specyficznego gatunku nacechowanego pełnią światła i wirującym powietrzem wypełniającym obraz nieba. Wsłuchuje się w siebie, w swoje wnętrze, w swoją duszę i serce by lepiej, pełniej, głębiej „oddać” w swoich fotografiach piękno przyrody.
Jest jednym z najważniejszych inicjatorów i twórców lobby fotograficznego w Polsce. Swoje prace prezentował 674 razy m.in. w 59 wystawach indywidualnych (59 tytułach) eksponowanych w muzeach i galeriach w Polsce, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Danii, Słowenii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Chinach, na Ukrainie i Węgrzech, a przede wszystkim we własnej galerii fotografii „Fotoplastykon” w Poznaniu, której uroku dodawał stojący w niej ponad 50 lat fotoplastykon kiedyś służący do oglądania przezroczy stereoskopowych. Wziął udział w 188 wystawach zbiorowych. Zorganizował i był kuratorem 269 wystaw w Polsce i zagranicą. W latach 1996-1999 został wiceprezesem Okręgu Wlkp. Związku Polskich Foto-grafików Przyrodniczych. W latach 1999-2002 sekretarzem, a w latach 2002-2005 wiceprezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 2003-2005 wiceprezesem a od 2009 r. prezesem Oddziału Poznańskiego oraz członkiem Zarządu Krajowego Związku Artystów Plastyków. Jest pomysłodawcą i organizatorem trzynastu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii „Przestrzeń wyobraźni” oraz dziesięciu edycji Ogólnopolskiego Salonu Fotografii „My Koziorożce”. Jest organizatorem sześciu poznańskich edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych. Jest autorem albumu fotografii „Wierzby wielkopolskie”. Od trzech lat prowadzi kursy fotografii, na których już ponad czterystu słuchaczom wpoił zasady artystycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i przedstawiania wizji i przemyśleń w nowatorski niespotykany dotąd sposób. W 2003 roku otrzymał Srebrny Medal Fotoklubu RP “Zasłużony dla Fotografii Polskiej”. W 2010 roku odznaczony został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „Gloria Artis”. W roku 2012, w roku jubileuszu 45-lecia pracy artystycznej Zarząd Województwa przyznał Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Dodatkowy opis

cytat z recenzji

Galerię Fotoplastykon stworzyłem w miejscu, w którym ponad pięćdziesiąt lat przetrwało urządzenie zwane fotoplastykonem. To od niego Galeria przyjęła nazwę. Fotoplastykon dawał odpowiednią atmosferę przebywania nie tylko ze sztuką ale również z „historią” fotografii.Przez lata obserwowałem jak moi rodzice Zofia i Władysław Rut usiłowali utrzymać fotoplastykon pomimo spadku zainteresowania takim sposobem oglądania świata. Zamiłowanie rodziców, a zwłaszcza mojego ojca członka ZPAF, AFIAP do fotografii stereoskopowej oraz do fotoplastykonu tak na mnie wpłynęło, że ja również postanowiłem utrzymywać ten „kawałek historii fotografii”. Urządzenie to jest ogniwem w ewolucji fotografii. Należy do zjawisk kultury rozrastającej się przez pomnażanie zjawisk i wartości nadchodzących wraz z rozwojem i ewolucją techniki. Dawne wytwory kultury i techniki nie są przez nowe ani skutecznie zastępowane, ani też na ich tle nie wydają się być wytworami zbytecznymi. Fotoplastykon może istnieć dziś również obok świata komputerów i wszechobecnej fotografii cyfrowej. Fotoplastykon dla mnie jest „kawałkiem” historii fotografii. Kontynuacją fotografowania w tej technice. Przywiązaniem do starego sprzętu i kontynuowaniem rodzinnych tradycji. Sentymentem, ale również pośrednikiem pomiędzy mną twórcą obrazów stereoskopowych („Impresje światłem pisane” 1994, „W świetle lasera” 1995), a widzem chcącym zobaczyć światło nie tylko na płaskim zdjęciu, ale również zawieszone w przestrzeni.

Nakład

pierwszy nakład

100
Dystrybutor/Dystrybutorzy

Foto Express Fuji Fotoplastykon Antoni Rut

NIP 778-004-33-12
telefon 601396839
email fotoplastykon@fotoplastykon.com.pl
Dostępna u dystrybutora Nie

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Encyklopedie, atlasy, słowniki, bibliografie i publikacje informacyjne

Kategoria Thema

G
Publikacje informacyjne i interdyscyplinarne

Kategoria Thema

A
Sztuka

Kategoria Thema

AJ
Fotografia i fotografika

Temat

Poznań (woj. wielkopolskie)

Temat

Kultura i sztuka

Temat

Fotografia polska

Temat

Wystawy sztuki

UKD

Artyści fotograficy polscy (77:7.071(438))
Status/dostępność

Status wydawniczy

Publikacja niedostępna (out-of-print)

Dostępność w handlu

Publikacja niedostępna (out-of-print)
Cena

brak ceny

produkt bezpłatny

Opis powiązań

Dodatkowy identyfikator

numer rekordu Biblioteki Narodowej

b30087089