Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=10310483

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=38418

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w miękkiej oprawie
Zawartość

zawartość podstawowa

Tekst (do odczytu wzrokowego)

zawartość dodatkowa

Ilustracje
Wymiary/waga

szerokość

175 mm

wysokość

250 mm

głębokość

6 mm

ciężar

301 gramy
Liczba stron / czas trwania / wielkość pliku

liczba stron całej zawartości

126
Strony

liczba stron numerowanych łącznie

120
Strony

liczba stron drukarskich

124
Strony

liczba stron nienumerowanych

4
Strony

Opis bibliograficzny

Tytuł
Regulamin Kawaleryjski 2020 Musztra Piesza bez broni i z bronią
Podtytuł
Musztra pojedynczego kawalerzysty i zespołowa pododdziałów (sekcji, plutonu, szwadronu)
Tom
1
Twórca

autor

Marek Dragan
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

opis typu wydania

Materiał szkoleniowo - edukacyjny

miejsce wydania

Bydgoszcz
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski

pełna nazwa wydawcy

Data

data wydania

2021-04-23

data upublicznienia metadanych

2021-04-23

Opis marketingowy

Tekst promocyjny

Niniejszy Regulamin Musztry Polskiego Klubu Kawaleryjskiego stanowi pierwsze i całościowe opracowanie przedmiotu, dotyczące musztry pieszej, w którym zawarto wiedzę pochodzącą zarówno z regulaminów historycznych, jak i współczesnych, a także z ponad trzydziestopięcioletniego wojskowego doświadczenia szkoleniowego i wiedzy praktycznej autora dokumentu. Zwłaszcza z wniosków wynikających z wieloletniego szkolenia członków organizacji kawaleryjskich, w tym znajomości potrzeb współczesnego środowiska jeździecko – kawaleryjskiego, w procesie przekazania niezbędnej wiedzy, potrzebnej do właściwego przygotowania członka organizacji o charakterze kawaleryjskim, w zakresie musztry pieszej, zarówno indywidualnej jak i zespołowej. Ponadto, materiał merytoryczny, zawarty w przedmiotowym regulaminie Musztry, zostały tak sformułowany, aby słownictwo dla współczesnego odbiorcy było zrozumiałe, a treści nie kolidowały z obecnie obowiązującymi regulaminami Sił Zbrojnych RP. Z tego względu zastosowanie niniejszego Regulamin Musztry w działalności statutowej PKK, obok doskonalenia zagadnień musztry członków PKK lub innych organizacji jeździecko - kawaleryjskich, stanowi również bazowy dokument i podstawę do merytorycznego przygotowania i szkolenia w tym zakresie kandydatów (przedpoborowych), jako materiał na żołnierzy do przyszłej służby w Siłach Zbrojnych RP, w tym w Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego.
Dokument opracowano na pamiątkę i uczczenie 100-lecia zwycięskiej wojny z bolszewikami w 1920 r. - w tym na część i chwałę kawalerzystów poległych w bitwach o niepodległość Polski, zwłaszcza pod Komarowem 31 sierpnia 1920 r. Przygotowanie i opracowanie dokumentu wymagało znacznego wysiłku ze strony autora - Prezesa PKK, gdyż zawiera całościowo opisane wszelkie kwestie w przedmiotowym zakresie, oparte na wielu regulaminach z okresu II RP oraz współczesnych, a także doświadczeniu szkoleniowemu (ponad 35 letniej służbie w SZ RP) autora dokumentu, w tym doświadczeniu w szkoleniu realizowanym w ramach PKK. Ponadto, wartością dodatkową regulaminu jest fakt, iż zawiera on ponad 105 rysunków oraz 20 schematów, które w nowatorski sposób wykonał autor regulaminu – w skali nieznanej poprzednim tego typu dokumentom. Treść i ryciny w pełni wyjaśniają kwestie regulaminowe musztry pieszej i budowy broni będącej na wyposażeniu kawalerzysty, oraz sposobu zakładania wyposażenia. Opracowanie wraz z rysunkami są pracą unikatową, gdyż do tej pory żaden Regulamin II RP ani SZ RP jeszcze nie uwzględniał tylu zagadnień popartych rysunkami.

Nota biograficzna

płk rez. mgr inż. Marek Dragan w latach 1985 - 2021 pełnił zawodową służbę wojskową na rożnych stanowiskach do dowódcy jednostki wojskowej włącznie. Od 1983 r. zaangażowany jest w proces odrodzenia polskich tradycji wojskowych, w szczególności kawaleryjskich, najpierw w harcerstwie organizując w Gryfinie, na pocz. lat 80-tych XX. wieku, Drużynę Starszoharcerską, której patronem zostaje 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich ze Lwowa. Wówczas nawiązuje współpracę z weteranami 14 Pułku Ułanów w Polsce (zrzeszającymi weteranów lwowskiej Armii Krajowej – z 14 P. Uł. AK), współdziałającymi z Kołem Pułkowym 14 PUJ w Londynie. Od 1984 r. uczestniczy w nie afiliowanych przez władze PRL uroczystościach Jazłowiaków, w miejscu szarży pod Wólką Weglową oraz na Cment. Wojennym w Łomiankach wraz z weteranami 14 PUJ, ich rodzinami oraz Siostrami Niepokalankami z Szymanowa (dawniej z Jazłowca na Podolu). Następnie, w Wojsku Polskim od 1985 roku, jako podchorąży i oficer zaszczepia wśród żołnierzy ideały oraz zasady charakteryzujące wojsko II Rzeczypospolitej. Jest jednym z głównych organizatorów (w latach 1989-1998) przedsięwzięcia patriotycznego w Poznaniu „Dni Ułana” – Święta 15 Pułku Ułanów Poznańskich, które staje się ważną uroczystością miejską i wojskową. Ponadto, w ramach „DNI UŁANA”, w latach 1993 – 1997, pełnił funkcję Szefa Ogólnopolskich Zawodów Kawaleryjskich MILITARI w Poznaniu. Za zasługi dla chwały 15 P.UŁ. w 1994 roku odznaczony jest przez Koło 15 Pułku Ułanów w Londynie, Odznaką 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
M. Dragan w 1998 r. zostaje członkiem założ. jednego z największych obecnie struktur kultywujących tradycję kawalerii polskiej - Stowarzyszenia „Polski Klub Kawaleryjski”, które za główny cel działalności przyjęło doprowadzenie do odtworzenia w strukturach Wojska Polskiego, reprezentacyjnego pododdziału kawalerii, które kończy się powodzeniem w 2000 roku. Wielu członków PKK zasiliło Szwadron Kawalerii WP. Podczas działalności w PKK, w latach 1999–2005, jest organizator Ogólnopolskich Zawodów Kawaleryjskich „MILITARI” w Chełmnie, Lesznie, Raduszynie i Gostyniu. W tym czasie Stowarzyszenie obejmuje zasięgiem prawie cały kraj, a liczebność członków dochodzi do 200 osób. Obecnie PKK koncentruje się na szkoleniu kawaleryjskim młodzieży, współpracy z kombatantami oraz uczestniczy i organizuje szereg przedsięwzięć i uroczystości patriotycznych, w tym widowiska odtworzenia szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, k. Chojnic – „Szarża pod Krojantami”, które gromadzi ponad 20 tysięcy widzów. Od 1998 r. płk M. Dragan pełni szereg funkcji w Polskim Klubie Kawaleryjskim, działając na rzecz tradycji kawalerii polskiej (jako prezes zarządu 2005 – 2011 i 2017 do chwili obecnej). Organizator i uczestnik w szyku konnym wielu świąt o charakterze narodowym i kawaleryjskim o wymiarze lokalnym oraz podczas uroczystości państwowych w Warszawie z okazji Święta Niepodległości - 11 Listopada”, Święta Konstytucji 3 Maja, „Szarży pod Krojantami”, „Bitwy pod Bukowcem” i szeregu innych. Obecnie jest Vice-Prezesem Zarządu Stow. Rodzina 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz Red. Nacz. biuletynu informacyjnego tego środowiska pt. „Ułan Jazłowiecki”. Ponadto jest członkiem Tow. byłych Żołn. i Przyj.15 P. Uł. Poznańskich, członkiem Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu, członkiem założ. Fundacji „Szarża pod Krojantami". W 2019 r. wszedł w skład Komitetu Budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, którego odsłonięcie planowane jest w 2022 r.

Nakład

pierwszy nakład

200
Dystrybutor/Dystrybutorzy

Polski Klub Kawalerysjki

email kawaleria_pkk@wp.pl
Dostępna u dystrybutora Tak

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Publikacje fachowe

Temat

KAWALERIA
Status/dostępność

Status wydawniczy

Publikacja dostępna

Dostępność w handlu

Publikacja czasowo niedostępna
Cena

brak ceny

produkt bezpłatny