Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=10605687

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=15858

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w miękkiej oprawie
Wymiary/waga

szerokość

165 mm

wysokość

235 mm

głębokość

27 mm

ciężar

680

Opis bibliograficzny

Tytuł
Kapitał ludzki zdrowie styl życia
Twórca

autor

Antoni ROMAN
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Białystok
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Towarzystwo Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących

pełna nazwa wydawcy

Towarzystwo Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących

adres siedziby

Icchoka Malmeda 13 B/27
15-440 Białystok

numer telefonu

e-mail

Data

data wydania

2023-09-19

data upublicznienia metadanych

2023-09-18

Opis marketingowy

Spis treści

WSTĘP 7

ROZDZIAŁ 1.
ROZWAŻANIA NAD ŻYCIEM I ŚMIERCIĄ 17

ROZDZIAŁ 2.
PRACA I WYPOCZYNEK W AKTYWNOŚCI ŻYCIOWEJ CZŁOWIE-
KA 31

ROZDZIAŁ 3.
POJĘCIE ZDROWIA I CHOROBY A STYL ŻYCIA 57

ROZDZIAŁ 4.
RYNEK USŁUG ZDROWOTNYCH 79

ROZDZIAŁ 5.
ISTOTA I ZNACZENIE TERAPII W SYSTEMIE ZDROWOTNYM 97

ROZDZIAŁ 6.
DOBRE PRAKTYKI TERAPII NATURALNEJ 137

ROZDZIAŁ 7.
TURYSTYKA A ZDROWIE 199

ROZDZIAŁ 8.
PRZESŁANKI BEZPIECZNEGO PODEJMOWANIA DZIAŁALNOŚCI TU-RYSTYCZNEJ NA WSI I OBSZARACH LEŚNYCH ORAZ MOTYWY PODRÓŻOWANIA NA TE TERENY. INNOWACYJNE FORMY PRACY OŚRODKÓW EDUKACJI WIEJSKIEJ I LEŚNEJ 287

ROZDZIAŁ 9.
ODDECH JAKO ELEMENT STYLU ŻYCIA 327

ROZDZIAŁ 10.
RACJONALNE ZARZĄDZANIE POZYTYWNĄ ENERGIĄ I WYZBYCIE SIĘ W SWOIM ŚRODOWISKU TOKSYCZNYCH LUDZI 341
ROZDZIAŁ 11.
KONTAKT Z PRZYRODĄ JAKO ELEMENT STYLU ŻYCIA 351

ROZDZIAŁ 12.
SEN JAKO ELEMENT STYLU ŻYCIA 361

ROZDZIAŁ 13.
CISZA JAKO ELEMENT STYLU ŻYCIA 379

ROZDZIAŁ 14.
TERAPEUTYCZNE PODEJŚCIE DO STRESU I SPOKOJNEGO ŻY-
CIA 391

ROZDZIAŁ 15.
ZDROWE ODŻYWIANIE I URODA JAKO ELEMENTY STYLU ŻY-
CIA 411

ROZDZIAŁ 16.
TROSKA O HIGIENĘ OSOBISTĄ WEWNĘTRZNĄ I ZEWNĘTRZNĄ ORAZ HIGIENĘ OTOCZENIA 479

ROZDZIAŁ 17.
POWSTRZYMANIE SIĘ OD PRZEPRACOWANIA I NAŁOGÓW. OGRA-NICZENIE SAMOTNOŚCI, POZBYCIE SIĘ ZŁYCH ZACHOWAŃ
I EMOCJI 481

ROZDZIAŁ 18.
DIAGNOSTYKA STANU ZDROWIA - SAMOKONTROLA I BADANIA OKRESOWE 491

ROZDZIAŁ 19.
KONTAKT Z WODĄ I HARTOWANIE ORGANIZMU 497

ROZDZIAŁ 20.
ŚMIECHOTERAPIA I RADOŚĆ JAKO SPOSÓB NA ZDROWY STYL ŻYCIA 533


ROZDZIAŁ 21.
MODLITWA JAKO ELEMENT STYLU ŻYCIA 537

ZAKOŃCZENIE I WNIOSKI 551

LITERATURA 555

INFORMACJA O AUTORZE 571

INFORMACJA O WYDAWCY 573

RECENZJE 579

Tekst promocyjny

W holistycznym ujęciu zdrowie stanowi podstawowy składnik kapitału ludzkiego. W dążeniu do osiągnięcia tych celów życiowych pojawiają się problemy zdrowotne, ryzyko zachorowania, urazu i niepełnosprawności. Świadomy, mądry wybór postawy wobec stale pojawiających się zagrożeń zdrowotnych i racjonalne postępowanie, pozwalające utrzymać dobry stan zdrowia, wy-maga poznania specyfiki funkcjonowania człowieka, pozytywnych i szkodliwych czynników środowiskowych oraz ich wpływu na zdrowie, a także znajomości wzorcowych zachowań zdrowotno-higienicznych.
W książce stworzono całościowy, holistyczny, wewnętrznie spójny system dbania o własne zdrowie, oparty na modelu stylu życia. Ze względu na specyfikę indywidualnych właściwości i dolegliwości każdego organizmu, nie istnieje cudowna, uniwersalna recepta na długowieczność i zdrowie lub „cudowne uzdrowienie”. Wszelkie informacje „jak planować długie życie i żyć żyć zdrowo” trzeba rozpatrywać indywidualnie i kompleksowo. Dobrostan fizyczny, psychiczny, duchowy i społeczny oraz radość z życia i miłe wspomnienia z przeżytych chwil można zapewnić głównie indywidualnie przez samoprofilaktykę i samoterapię, w niewielkim stopniu korzystając w sprawach doraźnych i koniecznych ze świadczonych usług przez jednostki służby zdrowia. Holizm kategorii „zdrowia” zakłada nierozerwalne połączenie ciała, ducha (psychiki) i umysłu (intelektu, świadomości), co powinno być uwzględnione w działaniach terapeutycznych. Razem tworzą całość i są względem siebie zależne jako układ naczyń połączonych. Leczenie choroby powinno brać pod uwagę każdy z tych aspektów w układzie holistycznego podejścia do zdrowia, o którym wypowiadają się różne dziedziny naukowe. Tego typu marzenia można zrealizować przez styl życia.

Nota biograficzna

dr Antoni Roman prof. h. ON-BRW - prezes Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących, dyrektor Ośrodka Naukowo-Badawczego, Rozwojowego i Wdrożeniowego „Turystyka Zdrowie Bezpieczeństwo Edukacja Wychowanie” oraz Wydawnictwa Naukowego Towarzystwa Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących w Białymstoku. Pełni te funkcje na zasadach wolontariatu. Jego dorobek naukowy składa się z 167 publikacji, 14 redakcji nau-kowych i 17 monografii autorskich. Był promotorem i recenzentem 427 prac magisterskich i licencjackich, w tym jednej zagranicznej pracy doktorskiej. Zorganizował i kierował wieloma studiami podyplomowymi. Brał aktywny udział w kilku naukowych projektach w kooperacji z partnerami zagranicznymi. Wyróżniony wieloma nagrodami uniwersyteckimi w kraju i za granicą.
Jako wolontariusz, od 50 lat jest czynnym ratownikiem wodnym, od 40 lat instruktorem wykładowcą ratownictwa wodnego. Podczas długoletniej służby ratowniczej i instruktorskiej nie wydarzył się żaden przypadek tonięcia, podtopienia czy też utopienia. Za swoją działalność ratowniczą i instruktorską otrzymał tytuł Ratownika Roku. Odznaczony Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi osiągnięcia naukowo-dydaktyczne w wyższej uczelni oraz za ratownictwo wodne, medyczne i profilaktykę tonięć. Ponadto został odznaczony Złotą, Srebrną i Brązową Odznaką „Za zasługi dla WOPR”, Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Srebrną Odznaką Instruktorską „Za zasługi dla ZHP na Białostocczyźnie”, Medalem 500-lecia Supraśla. Prowadzi Wiejskie Domy Pracy Twórczej „Uroczanka” dr Antoni Roman w Okopach koło Suchowoli, za co otrzymał tytuł Innowatora Podlasia w kategorii Osoba Kreująca Innowacyjne Rozwiązania. Uzyskał 59 certyfikatów z turystyki, w tym turystyki kulturowej, przyrodniczej i zdrowotnej na wsi, w mieście i terenach leśnych, w ramach szkoleń finansowanych z budżetu państwa, funduszy Unii Europejskiej i Funduszy Norweskich. Zrealizował ponad 200 stacjonarnych i wędrownych form wypoczynku letniego i zimowego. Od 2016 roku zorganizował 14 między-narodowych konferencji naukowo-praktycznych dla nauczycieli, studentów, doktorantów i praktyków gospodarczych oraz 5 międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji studenckich kół naukowych. Jest organizatorem Podlaskiego Forum Agroturystycznego, 27 imprez turystycznych i 4 ogólno-polskich konkursów „Wiedza o turystyce i praktyka turystyczna” oraz 5 studenckich programowych obozów turystycznych.
Jako przedsiębiorca, jest wynalazcą ratowniczej rzutki rękawowej „Romana” z zamkiem, rzutki płachtowej „Romana”, uprzęży „Romana” na pas, uprzęży „Romana” na klatkę piersiową (2 rodzaje). Stworzył warsztat dydaktyczno-wychowawczy składający się z różnego rodzaju środków dydaktycznych (programów szkoleniowych, podręczników, testów, plansz, modeli, filmów, slajdów, rycin), wykorzystywanych do szkolenia ratowników wodnych i instruktorów ratownictwa wodnego.
W 1992 zainicjował i założył Towarzystwo Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących, które jest jedyną poza WOPR-em organizacją pozarządową, zajmującą się profilaktyką tonięć, szkoleniem kadry ratowniczej i instruktorskiej w kierunku niesienia specjalistycznej pomocy tonącym w ramach ogólnopolskiego systemu. Organizacja pozarządowa TZTiRT działa na zasadach wolontariatu do chwili obecnej. Dr Antoni Roman jest inicjatorem i realizatorem prac Ośrodka Naukowo-Badawczego Rozwojowego Wdrożeniowego „Turystyka Zdrowie Bezpieczeństwo Edukacja Wychowanie” oraz Wydawnictwa Naukowego TZTiRT

Nakład

pierwszy nakład

100
Dystrybutor/Dystrybutorzy

Towarzystwo Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących w Białymstoku

NIP 966-16-22-720
telefon 503 46 49 46
email uroczanka.okopy@interia.pl
Dostępna u dystrybutora Tak

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Publikacje naukowe

Kategoria Thema

M
Medycyna i opieka zdrowotna
Status/dostępność

Dostępność w handlu

nieokreślony
Cena

brak ceny

produkt bezpłatny