Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=10816571

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=67163

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w miękkiej oprawie
Liczba stron / czas trwania / wielkość pliku

liczba stron numerowanych łącznie

133
Strony

Opis bibliograficzny

Tytuł
ŻEL / NOIR
Twórca

autor

Jacek Antoni Zawodny
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Ostrów Wielkopolski
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Jacek Zawodny

pełna nazwa wydawcy

Data

data wydania

2023-12-15

data upublicznienia metadanych

2023-12-15

Opis marketingowy

Tekst promocyjny

QUASI BLURB

Utworom towarzyszą zapisy słów bardziej lub mniej znanych artystów światowych, co w dużej mierze zachęca Czytelnika do synchronicznego czytania i słuchania proponowanych przez poetę utworów. Moim zdaniem jest to zabieg wręcz genialny, nadaje on dynamiki utworom poetyckim, narzuca tempo czytania, pozwala na głębszą analizę wiersza. Doskonałe wyczucie smaku muzycznego koreluje z treścią twórczości autora. Na pierwszy rzut oka widać, że Jacville ma szeroką wiedzę na temat muzyki i jest jej koneserem. Pokazuje to w niemal wszystkich dotychczasowych publikacjach.
Pośród utworów znajdują te takie, które uważam za „lepsze”. Nie mam przy tym odczucia, że inne są w jakikolwiek sposób słabsze, jednak mocniej uderzają w moje poczucie estetyki, zainteresowania. Bardziej też odpowiadają mojemu poczuciu humoru.
Poeta wkłada w utwory całe swoje serce i jestestwo. Oddaje w nich przemyślenia, aktualnie nim targające myśli. Widać, że utwory są tworzone w chwili pojawienia się natchnienia, weny. Są energiczne, niekiedy wprowadzają element zaskoczenia. Czasem owo zaskoczenie powoduje, w moim odczuciu, ciekawe przemyślenia, czy uśmiech na twarzy. Podczas lektury można wyczytać, że Jacvill jest osobą dojrzałą, która ma dużo doświadczeń życiowych z wielu dyscyplin, dzięki czemu jego wiersze są bardzo różnorodne w swojej tematyce.

Kilka utworów, jak chociażby „Księżycowa pieszczota” czy „Zyga” zmuszają Czytelnika do chwili zadumy, są momentami nostalgiczne. Da się odczuć osobiste zaangażowanie poety w opisywane wydarzenia.
W zbiorze „Żel” znajdują się utwory, które szczególnie przypadły mi do gustu. Jednym z takich utworów jest „Non omnis moria”. Łacińska sentencja, którą można tłumaczyć „nie wszystek umrę” doskonale odzwierciedla hardość i samozaparcie poety w dążeniu do bycia czytanym przez ludzi. (Chociaż jego pragnieniem jest jednocześnie, by nie trafił od pod strzechy!) Podobny wydźwięk ma wiersz „Mądry”.
„Żel” zawiera również utwory, które są trudne w odbiorze i nie do końca można zrozumieć myśl, która przyświecała poecie w akcie tworzenia. Takim wierszem jest „Mamuśka”. Być może moje poczucie humoru nie jest na tyle rozbudowane, by w tej humoresce odnaleźć głębszy sens. Jednak trochę znając autora – zapewnie miał on zamiar zszokować i zmusić Czytelnika do głębszej refleksji.
Inną grupą utworów, a poeta jest z tego znany – znając jego poprzednie książki – są utwory szokujące. Moim faworytem w tej grupie jest utwór „Koleżanka H”. Moja wiedza jest widocznie zbyt płytka. Nie znałam sprawczej mocy mandarynek i bananów – moja wiedza ogranicza się do ananasów! Pomimo dość ostrego i szokującego charakteru jest to bardzo dobry utwór!
Jeden utwór, w mojej opinii, zasługuje na szczególne miejsce. Tym wierszem jest „Maria Magdalena”. Sądząc po tytule spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Wiedząc kim była Maria Magdalena, czekałam na potężne „wejście smoka”. A okazuje się, że w pięknym stylu poeta porównuje samotność do tytułowej Marii Magdaleny, w sposób symboliczny nadając jej imię za pomocą chrześcijańskiego obrzędu. Utwór jest piękny – i bardzo prawdziwy.
Podobne odczucia względem piękna odczuwam podczas lektury utworu „Amazonka”. To swego rodzaju hołd dla Amazonek, a jednocześnie hołd dla piękna kobiecego ciała, którego poeta jest niewątpliwie koneserem.
„Żel” prezentuje pełen wachlarz możliwości poety. W zbiorze można znaleźć utwory, które mogą się podobać, namalować na twarzy Czytelnika uśmiech, mogą również zszokować. Pomimo niekiedy bardzo

Nakład

pierwszy nakład

100
Dystrybutor/Dystrybutorzy

Jacek Zawodny

telefon 606616006
email jacek.jackvill@poczta.fm
Dostępna u dystrybutora Tak

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Literatura piękna i klasyka

Kategoria Thema

DCF
Poezja (autorzy indywidualni)
Status/dostępność

Status wydawniczy

Publikacja dostępna

Dostępność w handlu

nieokreślony
Cena

brak ceny

produkt bezpłatny