Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=1623983

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=3163

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w twardej oprawie
Zawartość

zawartość podstawowa

Tekst (do odczytu wzrokowego)
Liczba stron / czas trwania / wielkość pliku

liczba stron całej zawartości

64
Strony

Opis bibliograficzny

Tytuł
Jubileusz 70-lecia urodzin Profesora Janusza Piontka
Twórca

redaktor

Jackowiak, Bogdan (1954- ). ISNI 0000000039747292

redaktor

Jerszyńska, Blandyna (1952-....) ISNI 0000000117207372
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Poznań
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Wydawnictwo Kontekst

pełna nazwa wydawcy

Data

data wydania

2016-09-13

data upublicznienia metadanych

2016-09-13

Opis marketingowy

Spis treści

Wstęp

List gratulacyjny JM Rektora UAM
Prof. dr hab. Bronisław Marciniak

Słowo Dziekana
Prof. dr hab. Bogdan Jackowiak – Dziekan Wydziału Biologii

Sylwetka naukowa Profesora Janusza Piontka
Dr hab. Blandyna Jerszyńska, prof. UAM

Profesor Janusz Piontek – kolega, przyjaciel, przełożony
Prof. dr hab. Joachim Cieślik

Profesor Janusz Piontek w oczach uczniów
Dr Marta Krenz-Niedbała

Janusz Piontek wobec tradycji współpracy pomiędzy antropologią fizyczną a archeologią
Dr hab. Arkadiusz Marciniak, prof. UAM

Podziękowanie Jubilata
Prof. dr hab. Janusz Piontek

Tekst promocyjny

W piątek 4 grudnia 2015 roku w Audytorium im. Józefa Paczoskiego w Collegium Biologicum na Morasku w Poznaniu miało miejsce szczególne wydarzenie. Z inicjatywy Pracowników Zakładu Biologii Ewolucyjnej Człowieka, Instytutu Antropologii, przy zaangażowaniu zespołu dziekańskiego Wydziału Biologii odbyło się uroczyste seminarium, które dedykowane było Panu prof. dr hab. Januszowi Piontkowi z okazji 70-lecia Jego urodzin.
Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bronisław Marciniak, który na ręce Jubilata skierował okolicznościowe gratulacje. W imieniu Jego Magnificencji życzenia przekazał Prorektor UAM, a jednocześnie były Dziekan Wydziału Biologii dr hab. Andrzej Lesicki, prof. UAM.
Uroczyste seminarium, przebiegające pod hasłem Wszystkich rzeczy miarą jest człowiek, było ważnym wydarzeniem naukowym oraz spotkaniem Przyjaciół i Współpracowników Profesora Janusza Piontka, którzy z różnych perspektyw naukowych interesują się człowiekiem. Było także wydarzeniem przekraczającym obszar zainteresowania antropologii, ponieważ Jubilat przez kilkadziesiąt lat swojej pracy akademickiej, aktywnie uczestniczył w życiu, najpierw Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, a następnie Wydziału Biologii. Jako antropolog pracował więc na rzecz szeroko rozumianej nauki o życiu i kształcenia, obejmując wszystkie poziomy organizacji przyrody.
Motywem przewodnim wystąpień, których zapis znajduje się w tej księdze, jest więc człowiek jako podmiot badań interdyscyplinarnych, ale jednocześnie jest też Osoba Profesora Janusza Piontka, badacza i nauczyciela akademickiego, antropologa i organizatora życia naukowego.


Prof. Bogdan Jackowiak
(ze wstępu do książki)

Nota biograficzna

Janusz Piontek (ur. 23.03.1945 r., w Dąbrowie koło Poznania), prof. dr hab. Profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórca i kierownik Zakładu Biologii Ewolucyjnej Człowieka, wieloletni dyrektor Instytutu Antropologii, dziekan Wydziału Biologii UAM w latach 1992-1996. Autor ponad 200 publikacji naukowych, wychowawca wielu pokoleń studentów, promotor 13 doktoratów, recenzent w kilkudziesięciu postępowaniach o nadanie stopni i tytułów naukowych. Zainteresowania badawcze Janusza Piontka od początków jego kariery zawodowej sytuowały się w tym obszarze pola badawczego antropologii fizycznej, który wymusza niejako konieczność korzystania ze zdobyczy archeologii i doprowadza do kontaktów ze środowiskiem archeologicznym.

Dodatkowy opis

tekst ze skrzydełka lub okładki

„Janusz Piontek należy do najwybitniejszych antropologów fizycznych swego pokolenia. Reprezentowana przez niego dyscyplina podejmuje problematykę człowieka jako organizmu biologicznego. W szczególności zajmuje się rozpoznaniem szeregu biologicznie zdeterminowanych potrzeb życiowych, które muszą być stale zaspokajane aby umożliwić przetrwanie ludzkiego organizmu. [...] Do jego najważniejszych obszarów należały procesy mikroewolucyjne w populacjach ludzkich, biologia i ekologia populacji pradziejowych oraz zmiany morfologiczne w populacjach pradziejowych w relacji na zmieniające się warunki życiowe, w szczególności zaś adaptacyjne zmiany w szkielecie człowieka wywołane w efekcie przejścia do gospodarki wytwórczej. Wszystkie one w mniejszym lub większym stopniu zazębiały się z zainteresowaniami badawczymi archeologii i archeologów. Wszystkie też zaprowadziły go i zbliżyły do archeologii i archeologów. Intensywność tych kontaktów sprawiła, że z biegiem lat stał się integralnym i nieusuwalnym członkiem środowiska archeologicznego,­ który uczestniczył w niezliczonej ilości debat tam toczonych, był aktywnym uczestnikiem spotkań, seminariów, warsztatów i konferencji oraz zaangażowanym polemistą i dyskutantem. Dla wielu stał się kolegą, przyjacielem, nauczycielem, mentorem i mistrzem”.

Cytat pochodzi z eseju Arkadiusza Marciniaka zamieszczonego w tej publikacji.

Nakład

pierwszy nakład

150
Dystrybutor/Dystrybutorzy

Wydawnictwo Kontekst

NIP 7821011221
telefon +4861 8518511
email kontekst2@o2.pl
fax +4861 8518511

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Encyklopedie, atlasy, słowniki, bibliografie i publikacje informacyjne

Kategoria Thema

R
Geografia, nauki o ziemi, środowisko, planowanie przestrzeni
Status/dostępność

Dostępność w handlu

nieokreślony
Cena

brak ceny

cena jeszcze nieokreślona