Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=4467412

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=8165

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w twardej oprawie
Wymiary/waga

szerokość

153 mm

wysokość

214 mm

głębokość

33 mm

Opis bibliograficzny

Tytuł
Chełmskie
Tom
82
Twórca

inna rola

Linette, Bogusław ISNI 0000000071408733

inna rola

Miller, Elżbieta ISNI 000000007232067X
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Poznań
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Instytut im. Oskara Kolberga

pełna nazwa wydawcy

Data

data wydania

2004-02-04

data upublicznienia metadanych

2004-02-04

Opis marketingowy

Tekst promocyjny

Tom 82 stanowi dopełnienie dwuczęściowej monografi KolbergaChełmskie, która ukazała się jako tomy 33 i 34 w latach 1890 i 1891. Sam autor zdołał wydać jedynie część pierwszą, część drugą opublikował pośmiertnie z jego materiałów I. Kopernicki. Na tom suplementowy składają się materiały etnograficzne i folklorystyczne z Chełmszczyzny w tej monografii niepublikowane oraz komentarze źródłowe do tekstów i melodii wydanych w XIX wieku w obu tomach Chełmskiego.

W otwierającym tom wstępie omówione zostały badania Kolberga na obszarze Chełmszczyzny, metody i etapy pracy nad wydaniem obu tomów, ich zawartość i źródła, przebieg i charakter współpracy z Marią Hemplówną, która wspomagjąc Kolberga w zbieraniu materiałów, znacznie przyczyniła się do zbudowania jego monografii, następnie zachowane rękopisy oraz sposób ich opracowania edytorskiego.

Materiały z Chełmskiego pominięte przez Kolberga i Kopernickiego w tomach 33-34, a publikowane obecnie w części pierwszej tomu 82 obejmują: kilka notatek do rozdziału ,,Lud", ,,Pieśni i melodie obrzędowe" (w liczbie 21), ,,Pieśni powszechne" (nr 22-70), ,,Pieśni szlacheckie i mieszczańskie" (nr 71-75), ,,Pieśni z rękopisu Andrzeja Wojtasa" (nr 76-97), 54 ,,Tańce i melodie bez tekstu" (nr 98-151), przyczynki do opisu wierzeń, kilka opowieści i przysłów oraz ,,Język". Na materiał ten składają się zapisy pochodzące z własnych badań Kolberga prowadzonych w latach 1859 i 1866-1870, dokumentujące głównie folklor muzyczny, nieliczne wiadomości zaczerpnięte przez niego z literatury oraz w przeważającej mierze rękopisy ze zbiorów Marii Hemplówny, etnografki z Tarnowa pod Chełmem, która będąc związana z regionem, współpracowała z Kolbergiem i samodzielnie zbierała dla niego cenny materiał folklorystyczny i etnograficzny. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim zespół 151 pieśni i melodii instrumentalnych, spisanych głównie przez Kolberga w czasie badań terenowych, obszerny słownik ,,wyrazów ludowych ruskich" autorstwa Marii Hemplówny oraz kilka tekstów dialogowanych, zanotowanych przez tę zbieraczkę z zamysłem ukazania języka gwarowego okolic Chełma, a także zbiór tekstów pieśni A. Wojtasa, stanowiących specyficzny repertuar jednego autora pochodzącego ze środowiska służby dworskiej.

Komentarze źródłowe do T. 33-34, opracowane na podstawie analizy zachowanych rękopisów, zawierają informacje dotyczące autorstwa, chronologii, proweniencji itp. drukowanych materiałów, istotnych różnic między wersją publikowaną a rękopiśmienną itd. oraz konieczne wskazówki co do ingerencji Kopernickiego jako wydawcy w rękopisy Kolberga i Hemplówny.

Opublikowane w tym tomie materiały chełmskie stanowią wraz z wydanymi przez Kolberga cenną, unikatową dokumentację kultury ludowej pogranicza polsko-ruskiego, obejmującego obszar między Bugiem a Wieprzem, od Drohiczyna na północy, po Tomaszów Lubelski na południu. Ukazują one m.in. prawie całkowicie nieznany nauce pośredni etap rozwoju nowych gwar ukraińskich z lat 60- i 70 XIX wieku, kiedy to badaniami dialektologicznymi na tym obszarze jeszcze się nie zajmowano.

Dodatkowy opis

cytat z recenzji

prof. dr hab. Anna Szyfer Tom 82, kolejny z serii suplementów, stanowi dopełnienie dwuczęściowej monografii Kolberga Chełmskie, wydanej w latach 1890 i 1891. Składają się na niego materiały etnograficzne i folklorystyczne z Chełmszczyzny dotąd niepublikowane oraz komentarze źródłowe do opisów etnograficznych, tekstów folklorystycznych i melodii wydanych w XIX wieku w obu tomach Chełmskiego. Stąd charakterystyczna dwudzielność suplementu na część materiałową oraz na część komentarzową.
Tom 82, wespół z dwoma wcześniejszymi, stanowi cenny zbiór materiałów do etnografii i folkloru Chełmszczyzny, zbieranych w dużej mierze bezpośrednio w terenie, a ich wartość podnosi dodatkowo fakt, że przynoszą unikatową na tamte czasy dokumentacją kultury ludowej etnicznego pogranicza polsko-ruskiego, obejmującego obszar między Bugiem a Wieprzem, od Drohiczyna na północy po Tomaszów Lubelski na południu. Opublikowanie zatem tomu 82, a tym samym wszystkich zachowanych źródeł rękopiśmiennych z Chełmskiego wraz z niezbędnym aparatem komentatorskim, bibliografią i indeksami jest więc ważne również dla interdyscyplinarnych badań porównawczych.

cytat z recenzji

prof. dr hab. Wojciech Burszta
Tom 82 Dzieł wszystkich stanowić więc będzie niezbędne uzupełnienie źródłowe materiałów chełmskich zawartych w tomach 33-34. Rychła publikacja tego tomu źródeł, zamykająca prace nad materiałami z tego regionu, będzie znaczącym krokiem do opracowania i udostępnienia całości zbiorów zgromadzonych przez Kolberga.

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Publikacje naukowe
Status/dostępność

Status wydawniczy

Publikacja dostępna

Dostępność w handlu

Publikacja dostępna