Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=4467419

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=8165

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w twardej oprawie
Wymiary/waga

szerokość

150 mm

wysokość

214 mm

głębokość

27 mm
Liczba stron / czas trwania / wielkość pliku

liczba numerowanych stron głównego tekstu

376
Strony

liczba stron nienumerowanych

1
Strony

Opis bibliograficzny

Tytuł
Pokucie
Podtytuł
suplement do tomów 29-32
Twórca

autor

Kolberg, Oskar

inna rola

Skrukwa, Agata
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Poznań :
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Instytut im. Oskara Kolberga

pełna nazwa wydawcy

Data

data wydania

2008-12-30

data upublicznienia metadanych

2008-12-30

Opis marketingowy

Tekst promocyjny

Tom 81 jest uzupełnieniem do czterotomowej monografii Pokucia wydanej przez Kolberga w latach 1882-1890. Pokucie to jeden z regionów zachodniej Ukrainy, położony między pasmem górskim Czarnohory a rzekami Czeremoszem i Dniestrem. Wydane przez Kolberga tomy dotyczą tzw. dolnego Pokucia (okolice Kołomyi i Kut), natomiast materiałów z górnej części, czyli Huculszczyzny, sam nie zdążył już wydać.

Tom złożony jest z kilku części o odmiennych charakterze. Pierwsza to stosunkowo szczupłe uzupełnienia materiałowe do monografii Kolbergowskiej, na które składają się 64 pieśni i melodie -- wiekszość niewydanych przez Kolberga zapisów z Pokucia opublikowana została w tomach Ruś Karpacka (t. 54-55 Dzieł). Zamieszczone następnie komentarze źródłowe zawierają wyniki analiz źródeł, z których korzystał Kolberg, tj. zachowanych w jego spuściźnie rękopisów oraz cytowanej lub przywoływanej literatury przedmiotu. Ważną częścią komentarzy źródłowych są aneksy. Zamieszczono w nich m.in. listy pytań na temat zwyczajów, wierzeń itp., wysyłane przez Kolberga do współpracującego z nim W. Przybysławskiego oraz dwie recenzje Pokucia, wraz ze związaną z nimi korespondencją i repliką. Aneksy te wyjaśniają lub ilustrują różne problemy nie tylko bezpośrednio wynikające z pracy Kolberga nad Pokuciem, ale także charakteryzują jego warsztat zbieracki i edytorski w ostatnim dziesięcioleciu działalności.

We wstępie przedstawiono przebieg badań terenowych Kolberga na Pokuciu, jego prace nad przygotowaniem monografii do druku i dostępne wiadomości o współpracownikach, a także scharakteryzowano zachowane do dziś rękopisy.

Bibliografia i indeksy (nazw geograficznych i incipitów pieśni) zamykające tom, obejmują całość Pokucia, tj. cztery tomy wydane przez Kolberga i suplementowy tom 81.

Dodatkowy opis

cytat z recenzji

prof. dr hab. Anna Szyfer Tom Dzieł wszystkich Oskara Kolberga pt. Pokucie. Suplement do t. 29-32 został przygotowany do druku zgodnie z zasadami przyjętymi przez Radę Naukową dla tomów Kolberga. Składa się z trzech części, pierwsza to uzupełnienia do monografii wydanych przez melodie z tego regionu zachowane w archiwum Kolberga, a nie wydane przez niego w XIX w., druga to przypisy źródłowe do materiałów zawartych w tomach Pokucia (tomy 29-32 i 81 Dzieł) oraz aneksy, zawierające materiały pomocnicze, a dotyczące również całości monografii.

Opracowanie tomu 81 Pokucie zasługuje na bardzo wysoką ocenę i tom ten, jako niezbędny element Dzieł wszystkich Kolberga, powinien zostać wydany drukiem.

cytat z recenzji

prof. dr hab. Zbigniew Jasiewicz
Przedstawiony do oceny tom nr 81 DWOK pt. Pokucie. Suplement do t. 29-32 jest w ramach Dzieł wszystkich O. Kolberga ósmym już tomem uzupełnień do etnograficznych monografii regionalnych wydanych przez Kolberga w XIX w. Monografie te zostały w ramach Dzieł wznowione techniką fotooffsetową, bez współczesnej oprawy edytorskiej, którą otrzymują dopiero teraz, właśnie w postaci suplementów.
Porównując recenzowany suplement z wydanymi wcześniej należy stwierdzić, że i ten tom Dzieł cechuje dokładność, precyzja i widoczna staranność zarówno w warstwie czysto merytorycznej jak i dbałość o właściwe opracowanie edytorskie.
Tom 81 Pokucie. Suplement do t. 29-32 DWOK jest bardzo istotną częścią Dzieł wszystkich O. Kolberga, poszerza zasób źródłowy tego regionu, umożliwia prawidłową interpretację XIX-wiecznych materiałów zawartych w monografii Pokucia, a także poznanie warsztatu Kolberga etnografia i folklorysty.
Wydanie drukiem tego doskonale opracowanego tomu jest więc konieczne.

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Publikacje naukowe

Temat

Pokucie (Ukraina)

UKD

821.162.1-1:821.161.2-1](082.2):784.031.4:398.2
Status/dostępność

Status wydawniczy

Publikacja dostępna

Dostępność w handlu

Publikacja dostępna

Opis powiązań

Dodatkowy identyfikator

ISBN-13, zapis z kreskami

978-83-89621-80-1

numer rekordu Biblioteki Narodowej

b24036109