Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=4645846

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=29705

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

publikacja elektroniczna on-line

Forma produktu

Publikacja elektroniczna online - szczegóły nieokreślone
Zawartość

zawartość podstawowa

Tekst (do odczytu wzrokowego)
Korzystanie z publikacji
nieograniczone

Opis bibliograficzny

Tytuł
Why We Still Need Free Trade and Globalization / Dlaczego wciąż potrzebujemy wolnego handlu i globalizacji
Twórca

autor

Rohac, Dalibor
Wydanie

typ wydania

Wydanie dwujęzyczne

numer wydania

1

miejsce wydania

Warszawa
Język

język publikacji

angielski

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Naukowa

pełna nazwa wydawcy

CASE - Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Naukowa

adres siedziby

Zamenhofa 5/1b
00-165 Warszawa

numer telefonu

e-mail

Data

data wydania

2021-01-20

data upublicznienia metadanych

2021-01-14

Opis marketingowy

Tekst promocyjny

Narastające tarcia pomiędzy sferą polityki i handlu nie powinny przesłaniać nam faktu, że powojenna liberalizacja światowego handlu okazała się ogromnym sukcesem i pozostaje jednym z największych, o ile nie największym osiągnięciem okresu globalizacji. To otwarcie nie dokonało się spontanicznie, w instytucjonalnej próżni. Wręcz przeciwnie, obecny poziom gospodarczej otwartości i będący jej skutkiem dobrobyt są efektem kombinacji wielostronnych negocjacji handlowych, prowadzonych pod auspicjami Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT), a później Światowej Organizacji Handlu (WTO), żyrowanych głównie przez Stany Zjednoczone, a także licznych inicjatyw regionalnych.

Istniejące platformy liberalizacji handlu – WTO, regionalne porozumienia handlowe i preferencyjne porozumienia handlowe (PTA, ang. Preferential Trade Arrangements) mają swoje wady. Łatwo osiągalne korzyści z nich płynące, takie jak zniesienie ceł i kwot zostały już w większości zrealizowane. Pozostałe bariery w handlu koncentrują się wokół politycznie trudnych spraw, związanych z kwestiami technicznymi i prawnymi, własnością intelektualną i zdeformowanym rynkiem rolnym. Dodatkowo, jednostronny charakter członkostwa w WTO jest nadużywany przez gospodarki stosujące model państwowego kapitalizmu, w szczególności Chiny, które uzyskały dostęp do zachodnich rynków, jednocześnie zazdrośnie chroniąc swoje firmy przed zagraniczną konkurencją.

Jednak rezygnacja z instytucji, na których zbudowany jest obecny system handlu byłaby skrajnie nieodpowiedzialna, szczególnie w czasie bezprecedensowego kryzysu gospodarczego towarzyszącego pandemii wirusa COVID-19. Bez ograniczeń narzuconych przez WTO i PTA nic nie powstrzymałoby polityków przed powrotem do polityki handlowej, która uwzględnia partykularne interesy, natomiast koszty przerzuca na społeczeństwo. Jak pokazuje przykład wielkiego kryzysu, takie niebezpieczeństwo jest jak najbardziej realne w złych gospodarczo czasach. Powstaje wtedy pokusa, by narzucać dyskryminacyjne bariery handlowe, co jedynie pogłębia negatywne skutki wstrząsów gospodarczych. Ekonomiczna gra o sumie zerowej lub ujemnej napędza ekstremistyczne ideologie, militaryzm i w końcu prowadzi do wojny. Uniknięcie takiego scenariusza to najważniejsze wyzwanie przed którym stoi dzisiaj świat.

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Publikacje fachowe
Status/dostępność

Status wydawniczy

Publikacja dostępna