Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=6994597

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=22251

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w twardej oprawie
Zawartość

zawartość podstawowa

Fotografie
Wymiary/waga

szerokość

210 mm

wysokość

210 mm

głębokość

7 mm
Liczba stron / czas trwania / wielkość pliku

liczba stron całej zawartości

56
Słowa

Opis bibliograficzny

Tytuł
KL Lublin opowieść o nieludzkości
Twórca

autor (fotograf)

Grzegorz Pawlak
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Lublin
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Grzegorz Pawlak

pełna nazwa wydawcy

Data

data wydania

2017-09-13

data upublicznienia metadanych

2017-09-13

Opis marketingowy

Tekst promocyjny

Konzentrationslager Lublin – KL Lublin – to słowa, które nie pozostawiają żadnych złudzeń co do autorów i wykonawców zbrodni przeciw ludzkości jakiej dokonali Niemcy.
Obóz koncentracyjny i śmiercionośna II wojna światowa były najbardziej traumatycznym okresem w 700-letnim Lublinie. Artyści z całego świata poszukują formy wyrażania pamięci ofiar oraz skutecznej przestrogi przed wszelkimi sposobami unicestwiania człowieka.
Grzegorz Pawlak swoim obiektywem precyzyjnie cyzeluje przestrzenie obozu. Porusza się w milczeniu po ziemi przesiąkniętej potem i krwią ponad 150 tysięcy więźniów. Fotografie dyskretnie utrwalają ciszę wnętrz: baraków, łaźni, krematorium. Rejestrują w różnych odcieniach szarości plamy, liszaje ścian, podłóg: tych betonowych i tych drewnianych, omijają jakiekolwiek napisy stanowiące również ślad czasu pogardy. Z obrazów wynurza się ogrom cierpienia i bólu. Autor narzuca odbiorcy ciszę, pozorny spokój. Cisza staje się potężnym krzykiem o wieczną pamięć, krzykiem niezgody na wzgardę wobec bliźniego. Ciszę zmuszającą do refleksji na stanem naszego człowieczeństwa. Wszyscy jesteśmy winni ofiarom obozu zapewnienie spokoju, wszyscy stąpający po skrawku ziemi, ziemi wiecznej Pamięci. Gdy staramy się ogarnąć panoramę obozu spod Mauzoleum mimowolnie przeszywa nas ból łączności z wszystkimi, którzy doświadczyli nieludzkich warunków panujących w KL Lublin, bez względu na porę roku.
Fotoopowieść o pozostałości obozowej jest wielką księgą metafor do indywidualnej interpretacji tego co się wydarzyło w latach okupacji i tuż po „wyzwoleniu”
Niniejszy album jest swoistym, autorskim hołdem złożonym Edwardowi Hartwigowi – mistrzowi fotografii, który przez kilka tygodni (sierpień 1944 r. przed wywózka do łagru w sowieckiej Jogle) był więźniem obozu filtracyjnego NKWD w jednym z baraków Konzentrationslager Lublin.

Nota biograficzna

Grzegorz Pawlak – sam o sobie - Artysta Fotografik Rzeczpospolitej Polskiej.
Zawodowo urzędnik, z zamiłowania fotograf, samouk. Członek Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego (w latach 2011-2013 pełniący funkcję Prezesa, od 2014 roku członek Rady Artystycznej LTF) Fotografuję wszystko co Nas otacza, a czego na co dzień nie zauważamy bądź ignorujemy, przechodząc obok obojętnie. Z aparatem praktycznie się nie rozstaję, mam go zawsze przy sobie gotowego do zarejestrowania czegoś wartego pokazania. Chodząc z aparatem, nie szukam czegoś szczególnego, ale zawsze jest coś co mnie zaintryguje, wtedy to uwieczniam. Rozglądam się w poszukiwaniu nowych form, ciekawych zestawień, zdarzeń, a znaleźć mogę człowieka, architekturę, światłocień. Moja twórczość była prezentowana na spotkaniach
z młodzieżą szkolną, wystawach indywidualnych połączonych ze spotkaniami autorskimi, a także wielu wystawach zbiorowych m.in. w organizowanej w roku 2013 przez Roberta Kuśmirowskiego dorocznej prezentacji środowisk artystycznych No Budget Show 5% oraz Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii „KONFRONTACJE 2014”.
Jestem laureatem wielu konkursów fotograficznych także tych o zasięgu międzynarodowym. Poza prezentacją własnej twórczości często pełnię rolę jurora w konkursach fotograficznych, kuratora lub pomysłodawcy wystaw i przedsięwzięć kulturalnych. Moje fotografie były prezentowane w albumach fotograficznych, a także posłużyły jako ilustracje artykułów o Lublinie w wielu czasopismach o zasięgu lokalnym jak i ogólnopolskim. W roku 2016 otrzymałem Gratulacje Zarządu Województwa Lubelskiego „… za stałą obecność w życiu kulturalnym regionu ...”

Dodatkowy opis

obligatoryjna nota wydawcy

Zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.Projekt fotograficzny „KL Lublin opowieść o nieludzkości” w swojej artystycznej wizji, w najbardziej możliwy sposób, pozbawione śladów człowieka, stara się pokazać miejsce, które nigdy nie powinno powstać, jako ludzkie dzieło przeciwko innym ludziom. Pozorny brak emocji ma za zadanie spotęgować atmosferę grozy i pobudzić wyobraźnię, jak to miejsce funkcjonowało i do jakich okrucieństw zdolny jest człowiek.

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Albumy i książka artystyczna

Kategoria Thema

A
Sztuka

Kategoria Thema

AJ
Fotografia i fotografika