Kontrast
Czcionka:
Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN
Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=7432671
Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=26136
Opis fizyczny
forma podstawowa
Forma produktu
szczegóły formy
zawartość podstawowa
zawartość dodatkowa
szerokość
wysokość
głębokość
Opis bibliograficzny
autor
redaktor
typ wydania
numer wydania
miejsce wydania
język publikacji
język oryginału
imprint
pełna nazwa wydawcy
data wydania
data upublicznienia metadanych
Opis marketingowy
Spis treści
„Ogród Gai” podzielony jest na trzy części. Rozdział 1 stanowi wprowadzenie do idei ogrodu jako ekosystemu. Rozdział 2 przedstawia uproszczony przewodnik po pojęciach z dziedziny ekologii, które ogrodnicy mogą zastosować w celu przestawienia swoich działek na tory działania przyrody. Bez obawy – czytelnik ma w rękach nie podręcznik, ale przewodnik po ogrodnictwie, więc nie będę wchodził w techniczne szczegóły. Podam natomiast wiele przykładów tego, jak zasady permakultury działają w praktyce. Następnie, w rozdziale 3 opisuję proces projektowania i techniki używane w założeniach ogrodu ekologicznego. Większość z tych pomysłów będzie znana osobom, które miały styczność z permakulturą, ale dla osób z tradycyjnym wykształceniem ogrodniczym mogą one stanowić nowość.
Przechodząc od teorii do praktyki, w części II tej książki zajmiemy się poszczególnymi fragmentami ekologicznych ogrodów. Kolejne rozdziały poświęcone będą glebie (rozdział 4), wodzie (rozdział 5), roślinom (rozdział 6) i zwierzętom (rozdział 7), w ujęciu odmiennym od tego, które stosuje się w większości książek o ogrodnictwie. Zamiast postrzegać glebę, wodę, rośliny i zwierzęta jako statyczne obiekty, którymi można manipulować w celu osiągnięcia własnych celów, potraktujemy je jako dynamiczne, stale ewoluujące elementy, posiadające własne jakości, które trzeba zrozumieć, aby móc z nimi skutecznie pracować, w ścisłym powiązaniu z wszystkimi innymi elementami w ogrodzie.
Część III pokazuje jak z elementów ogrodu stworzyć działkowy ekosystem. Rozdział 8 rozpoczyna się od omówienia prostych technik wspólnego nasadzania, a potem pokazuje, jak tworzyć polikultury (będące mieszaniną kilku lub wielu współdziałających ze sobą roślin) oraz zaprojektowane przez człowieka społeczności roślin, czyli gildie. Rozdział 9 omawia kilka metod projektowania ogrodowych gildii. Na podstawie dwóch poprzednich rozdziałów, w rozdziale 10 opisuję jak z roślin i gildii stworzyć wielowarstwowy las owocowy bądź ogród leśny. Rozdział 11 przedstawia strategie i techniki stosowane w obliczu szczególnych wyzwań, przed którymi stoją mieszkańcy miast. Ostatni rozdział wyjawia sposób, w jaki te ogrody zaczynają żyć własnym życiem i osiągają dojrzałość samowystarczalnych miniekosystemów, będących czymś o wiele większym niż zaledwie suma ich elementów. W rozdziale tym przedstawiam również kilka wskazówek i technik służących przyspieszeniu tego procesu.
Główna część tej książki objaśnia idee stanowiące podłoże ekologicznego ogrodu i pokazuje przykłady działania tych idei w praktyce. Konkretne techniki są zazwyczaj wyróżnione z teksu w ramkach, tak aby łatwo było je odszukać. Dodatkowo książka zawiera listę roślin odnoszących się do idei opisanych w tekście (gatunków przyciągających owady, roślin odpornych na suszę itp.). Załącznik zawiera wielką tabelę pożytecznych roślin wraz z ich charakterystyką.
Wiele technik i pomysłów przedstawionych w tej książce można użyć odrębnie, jako sposoby zwiększenia plonów w konwencjonalnym ogrodzie, bądź uczynienia go przyjaźniejszym dla środowiska. Nie ma nic złego w łączeniu różnych elementów tych idei i stosowaniu jedynie tych, które łatwo jest użyć w zastanym ogrodzie. Techniki te mają jednak także wymiar synergiczny: im więcej z nich zastosujemy w praktyce, tym skuteczniej będą one działać w celu stworzenia ściśle powiązanego wewnętrznie, kompletnego środowiska, stanowiącego coś więcej niż jedynie sumę swoich części. Takie odporne, dynamiczne działkowe ekosystemy działają jak dzikie obszary natury, jednocześnie zaspokajając nasze potrzeby i zmniejszając nasze zapotrzebowanie na kurczące się zasoby naszej planety.
Toby Hemenway
tłum. Katarzyna Byłów
Tekst promocyjny
Wiele osób błędnie myśli, że ekologiczne ogrodnictwo, które obejmuje uprawę szerokiej gamy roślin użytkowych w tym jadalnych, może odbywać się tylko w dużej skali gospodarstwa. Jak pokazuje Toby Hemenway, stworzenie “przydomowego ekosystemu” nie jest trudne, zaś budowa ogrodowej społeczności kooperujących roślin i zwierząt może być ciekawą i niebanalną zabawą, zwłaszcza pod względem: podtrzymywania żyzności oraz budowy gleby, przechwytywania i gospodarowania wodą w terenie, tworzenia siedlisk dla pożytecznych owadów, ptaków i zwierząt, oraz leśnego ogrodu sezonowych owoców, orzechów i innych jagód :-)
Poprawione i zaktualizowane drugie wydanie zawiera dodatkowy rozdział dotyczący permakultury miejskiej, pomyślany specjalnie o ludziach w miastach i na przedmieściach, gdzie dysponujemy zazwyczaj ograniczoną przestrzenią. Niezależnie od rozmiarów podwórka czy ogrodu, stosując podstawowe zasady permakultury wyłożone w książce możesz podnieść bioróżnorodność czyniąc ekosystem ogrodu bardziej naturalnym, wydajniejszym i piękniejszym. Co najważniejsze zaproponowany przez Tobyego permakulturowy ogród ma tę zaletę nad innym, że domaga się mniejszego wysiłku i nakładu pracy przy jego utrzymaniu w zdrowiu i urodzie :-)
Nota biograficzna
Nakład
pierwszy nakład
Permakultura.Edu.PL
Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej
Kategoria Thema
Kategoria Thema
Kategoria Thema
Kategoria Thema
Kategoria Thema
Kategoria Thema
Kategoria Thema
Temat
Dostępność w handlu
brak ceny