Logotyp Unii Europejskiej

Kontrast

Czcionka:

Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN

Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=9934770

Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=7766

Opis fizyczny

Skład produktu
publikacja
Forma

forma podstawowa

książka

Forma produktu

Książka w twardej oprawie
Zawartość

zawartość podstawowa

Tekst (do odczytu wzrokowego)
Wymiary/waga

szerokość

225 mm

wysokość

225 mm
Liczba stron / czas trwania / wielkość pliku

liczba stron nienumerowanych

48
Strony

Opis bibliograficzny

Tytuł
Panny Świetliste
Twórca

autor

Jacek Łydżba
Wydanie

typ wydania

Wydanie

numer wydania

1

miejsce wydania

Częstochowa
Język

język publikacji

polski
Wydawca

imprint

Muzeum Częstochowskie

pełna nazwa wydawcy

MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIE

adres siedziby

al. Najświętszej Maryi Panny 47
42-217 Częstochowa

numer telefonu

e-mail

Data

data wydania

2023-05-20

data upublicznienia metadanych

2023-05-20

Opis marketingowy

Tekst promocyjny

Publikacja jest katalogiem wystawy prezentowanej w Muzeum Częstochowskim od 20 maja do 31 sierpnia 2023 r.
Z pracowni artystycznej Jacka Łydżby do sal wystawienniczych Muzeum Częstochowskiego trafiły gipsowe figurki Matki Bożej i cykl obrazów olejnych z lat 2015-2023, którego tematem są święte kobiety: Męczennice, Święte i Błogosławione Kościoła katolickiego, Mistyczki, Anielice, Święta Panienka – gipsowe statuetki dewocyjne i zunifikowane formatowo obrazy z sylwetkami ukazanymi w półfigurze, frontalnie lub w trzech czwartych. Nierzadko z atrybutami, które czynią określoną postać łatwiej rozpoznawalną. Kobiety przybrane kolorami i otulone światłem. Odarte z dosłowności. Duchowe, eteryczne, szlachetne.
Obrazy Jacka Łydżby dedykowane świętym kobietom to kompozycje z nieoczywistą warstwą wizualną, malowane do pewnego stopnia aluzyjnie i szkicowo, z umownością gradacji przestrzennych, przenikaniem planów i płaszczyzn barwnych. Osobiste, na swój sposób nastrojowe. Ekspresyjne zróżnicowaniem fakturalnym, wyrazistością kolorów i śmiałością ich zestawień, wyciszone powagą, liryzmem, powściągliwością póz i gestów postaci, prostotą ujęć, oszczędnością detalu. Obrazy zwięzłe, dalekie od dosłowności.
Artysta sięga po szeroką gamę środków wyrazu, by uruchomić naszą wyobraźnię i wrażliwość. Używa syntezy, skrótu, uogólnień, które jednak nie odbierają dziełom siły wymowy. Obrazy Jacka Łydżby uruchamiają sferę skojarzeń, zostawiając jednak dużą swobodę odczuć i doznań. Na wystawie znalazły się też figurki dewocyjne w oryginalnej interpretacji malarskiej autora. Artysta podejmuje tym samym dialog z tradycją, sięga po motyw silnie zakorzeniony w sztuce regionu częstochowskiego. Respektując kanon religijny, aranżuje statuetki w formie kapliczek, przyozdabia kwiatami i barwnym dekorem złożonym ze swobodnie rozrzuconych na powierzchni szat kropek i serduszek, różnej wielkości, nie zawsze regularnych kształtów. Dawne modele „Lurdek i Niepokalanek” utrzymane w mdłych, przesłodzonych, pastelowych odcieniach, ożywiają za sprawą skontrastowania kolorystycznego i użytych elementów ornamentalnych.
Jacek Łydżba przekształca ckliwe dewocjonalia w oryginalne kreacje twórcze, tworzy nowe jakości znaczeniowe, otwiera pole do szerokich interpretacji. /Katarzyna Sucharkiewicz/

Nota biograficzna

Jacek Łydżba ( ur. 1966) ukończył wydział grafiki w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa i plakatu z wyróżnieniem otrzymał w 1994 r. w pracowni plakatu profesora Macieja Urbańca.

Wykładał w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w pracowni projektowania graficznego. Kierował Instytutem Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i pełnił funkcję prezesa w Regionalnym Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Na stałe współpracuje z Galerią Art w Warszawie. /za: https://jaceklydzba.pl/?o-mnie, data dostępu 21.08.2023/

Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej

Albumy i książka artystyczna

Kategoria Thema

A
Sztuka
Status/dostępność

Status wydawniczy

Publikacja dostępna

Dostępność w handlu

Publikacja dostępna