Kontrast
Czcionka:
Szczegółowa informacja o publikacji oznaczonej indntyfikatorem ISBN
Wszystkie metadane publikacji dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_onix.xml?record_id=10634102
Opisy wszystkich publikacji tego wydawcy dostępne są pod stabilnym adresem URL:
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/record/export_publisher_onix.xml?publisherId=60666
Opis fizyczny
forma podstawowa
Forma produktu
szczegóły formy
zawartość podstawowa
szerokość
wysokość
głębokość
ciężar
liczba numerowanych stron głównego tekstu
Opis bibliograficzny
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
autor
typ wydania
numer wydania
opis typu wydania
miejsce wydania
język publikacji
imprint
pełna nazwa wydawcy
adres siedziby
41-200 Sosnowiec
numer telefonu
współwydawca
data wydania
data upublicznienia metadanych
Opis marketingowy
Spis treści
Doktor nauk humanistycznych. Całe życie związana jest z Zagłębiem Dąbrowskim – urodziła się w Dąbrowie Górniczej, gdzie nadal mieszka. Ukończyła arabistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim; pracuje jako adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego; naukowo zajmuje się językowymi i społecznymi aspektami islamu. Genealogią zaczęła się pasjonować w wieku 14 lat.
Artykuł: Zbiorowy (i żółcią malowany) portret przodków. Kilka uwag na marginesie
pamiętników księdza Adama „Wielka wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno”
Gabriela Bartnicka
Sosnowiczanka z urodzenia i sentymentu, miłośniczka zwierząt, przyrody i podróży. Z zawodu nauczycielka i bibliotekarka. Pisze wiersze, teksty piosenek i krótką prozę, które publikuje w Internecie, czasopismach, almanachach i wydaniach książkowych (5 tomików indywidualnych, tomiki pokonkursowe). Nagrodzona i wyróżniona za poezję w ogólnopolskich konkursach. Otrzymała również nagrody ZAKR za teksty piosenek; z muzyką L. Wesołowskiego prezentowane były na koncertach i festiwalach, a kilka z nich zostało nagranych na płytach „Tradycja” i „Warszawo ma”; można je też usłyszeć m.in. w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Od 2011 r. należy do będzińskiego oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Wiersze z cyklu „W oczach dziecka”
Paweł Całka
Prezes Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Urodził się, mieszka i pracuje w Sosnowcu. Pasjonat tego co nieodkryte, historyk-amator Zagłębia Dąbrowskiego; rodzinny „detektyw”, który na pierwszym miejscu kładzie historię swojej rodziny; prelegent w szkołach w zakresie genealogii, którą zajmuje się od 25 lat; autor prezentacji i artykułów.
Artykuł: Skąd pochodzę, skąd jestem.
Andrzej Ciepał
Geograf – absolwent Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec), emerytowany nauczyciel związany z Katowicami, przewodnik turystyczny PTTK (odznaczany i nagradzany za pracę z młodzieżą); z zamiłowania regionalista i genealog. Autor publikacji Żydowski Będzin. Plan miasta, współautor książek: Będzińska nekropolia na Górze Zamkowej, Nie damy się wysiedlić. Bojowniczki i bojownicy żydowskiego ruchu oporu w Będzinie i Sosnowcu (2023) oraz licznych artykułów (czeladzka Oficyna Saturnowska, Klub Zagłębiowski). W szczególności interesuje się historią Żydów będzińskich; członek zarządu fundacji Brama Cukermana w Będzinie. Od 2023 r. jest redaktorem Rocznika ZTG „Proavus”
Artykuły: Księga ludności stałej Będzina
Metryka Leitera Merina
Płatnicy będzińskiej gminy żydowskiej w 1938 r. Najbogatsi przedsiębiorcy.
Marta Czerwieniec-Ivasyk
Urodzona w Opolu, wychowana w Poznaniu, zamieszkała w Warszawie. Absolwentka archeologii o specjalizacji numizmatyka; doktorantka na Uniwersytecie w Siedlcach. Od ponad 20 lat zapalony genealog. Założycielka firmy GenArch, zajmującej się badaniami genealogicznymi, kwerendami archiwalnymi oraz budowaniem drzew rodowych. Właścicielka portali: Genealogiczne.pl oraz Kolejarze-online.pl. Organizatorka zindywidualizowanych wyjazdów na Kresy. Bierze udział w pomocy Ukrainie.
Artykuł: Władysław i Karol Stronczyńscy – inżynierowie z Zagłębia przełomu XIX i XX w.
Barbara Furs
Genealog (członkini Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej) rodem z Zabrza, mieszkanka Częstochowy; dziadkowie i rodzice pochodzą z Dąbrowy Górniczej. Z wykształcenia jest historykiem sztuki (Uniwersytet Jagielloński), a doktorat uzyskała w Instytucie Historii Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Jest autorką książki „Jasnogórski park klasztorny: dzieje – kształt – znaczenie” (2012).
Artykuł: Wojenne losy Łuczyckich z Dąbrowy Górniczej. Do Anglii przez Traby,
Kazachstan, Bliski Wschód
Grażyna Jasikowska
Będzinianka od urodzenia, emerytka. Na Uniwersytecie Śląskim ukończyła pedagogikę resocjalizacyjną oraz oligofrenopedagogikę i metody korekcyjnokompensacyjne w GWSP w Mysłowicach. Przez całe swoje życie zawodowe związana była z domem dziecka w Sosnowcu. Pisze wiersze i opowiadania dla dzieci i dorosłych, które publikuje w almanachach, miesięczniku Bezkres oraz na portalu poetyckim Plath. Wolny czas spędza na wycieczkach, w tym rowerowych oraz uprawiając ogródek działkowy.
Opowiadanie: Rezydencja. Zapisane w pamięci (historia prawdziwa) (cz. 1)
Wiersze
Andrzej Kotulecki
Uznany dziennikarz radiowy (Polskie Radio Katowice, redaktor popularnych audycji: „Lato z radiem”, „Sygnały dnia”, „Cztery pory roku”, „Z kraju i ze świata”) i prasowy. Ukończył Wydział Elektryfikacji i Automatyzacji Górnic168 twa Politechniki Śląskiej i zawodowo związany był z górnictwem (kopalnie: Czerwona Gwardia, Milowice-Czeladź, Czeladź). Jest autorem książki Tak rodzi się górniczy stan o dąbrowskiej Sztygarce, której był absolwentem. Jako fotograf–pasjonat jest autorem wystaw: „Lwów. Miasto, które pokochałem” i „Lwowskie nekropolie”. Współorganizował „Otyliadę”. Od blisko pół wieku prowadzi akademie barbórkowe.
Artykuł: Sztygarka dla Dąbrowy jak Wawel dla Krakowa
Małgorzata Kowalik (z d. Pypno)
Kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boi... Świeżo upieczona babcia; wielbicielka roweru, podróży i historii.
Artykuł (współautorka): Michałowa Stefka – nasza Babcia i Dingo
Elżbieta Machel
Częstochowianka, bibliotekoznawca, historyk papiernictwa, genealog (od 17 XII 2018 r. na Facebooku prowadzi stronę „Przystanek genealogia. O przodkach słowem i obrazem”). Autorka artykułów w „Przeglądzie Papierniczym” oraz książki: Jak ptaki, podróże i powroty. Musialscy z Pilicy.
Artykuł: Stanisław Musialski – kupiec rodem z Pilicy i jego związki z Zagłębiem
Dąbrowskim
Jukka Male
Fin z urodzenia i duszy, zakochany w Sosnowcu. Fotograf, fotoreporter, muzyk, filmowiec, reporter codziennej rzeczywistości zawieszony między Polską a Finlandią. Najbardziej znany jest ze swojej fotografii dokumentalnej (jako efekt podróży po Polsce i Europie), która była prezentowana na wystawach w kilku krajach europejskich.
Artykuł: Moje urodziny. 25 000 dni.
Marek Pypno
Sosnowiczanin, inżynier, emerytowany specjalista głębienia górniczych szybów i rewitalizacji zabytkowych szybów kopalni Guido i Wieliczka. Ukończył Technikum Energetyczne w Sosnowcu, a następnie Wydział Mechaniczny-Energetyczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Malarz–amator z Grupy Sieleckiej. Skarbnik w zarządzie Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego.
Artykuły: Zagłębiowskie Towarzystwo Genealogiczne 2023
Bitwa pod Pogonią 1345. Zapomniana bitwa nad zapomnianą Strugą Pogońską
Michałowa Stefka – nasza Babcia i Dingo
Aleksandra Szymańska-Tworek
Anglistka, doktor nauk humanistycznych, adiunktka w Instytucie Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego; autorka licznych artykułów naukowych. Z dziada pradziada związana z Zagłębiem Dąbrowskim – urodziła się, mieszka i pracuje w Sosnowcu. Czas wolny lubi spędzać na zgłębianiu historii rodziny, obserwacji ptaków i nauce języków obcych.
Artykuł: Stanisław Włodarkiewicz (1900–1945) – w służbie zagranicznej II RP
Tomasz Szymański
Dąbrowianin, emeryt, tłumacz języka francuskiego związany zawodowo z Hutą „Katowice” w Dąbrowie Górniczej, następnie freelancer. Z dawnych oczarowań zostały Sahara i Strasburg. Obecnie z tłumem wspomnień spaceruje po Bajbie, ciesząc się piękniejącym miastem.
Artykuł: Stanisław Włodarkiewicz (1900–1945)– w służbie zagranicznej II RP
Anna Urgacz-Szczęsna
Sosnowiczanka; ukończyła socjologię na UŚ, pracuje w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Autorka artykułów prasowych dotyczących Zagłębia Dąbrowskiego, m.in. w Gazecie Wyborczej. Członkini Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego; pomysłodawczyni i redaktorka internetowego Klubu Sosnowieckiego, a następnie Klubu Zagłębiowskiego, w którym łączy swoje pasje: Sosnowiec, historię i genealogię.
Artykuł: Moi olkuscy przodkowie
Bożena Westphal
Genealog (do przejścia na emeryturę prowadziła własną firmę usługową), członkini zarządu Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego; od wielu pokoleń związana z Będzinem. Wcześniej zawodowo związana była z placówkami kultury. Miłośniczka własnego regionu. Jest autorką książki Kawa z praszczurami oraz współautorką Będzińskiej nekropolii na Górze Zamkowej.
Artykuł: Dwadzieścia metrów kwadratowych
Alicja Zugaj-Rypina
Urodziła się w Dąbrowie Górniczej, a z Zagłębiem związana jest od pokoleń. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Śląskim. Interesuje się historią regionu i z pasją zgłębia dzieje swoich zagłębiowskich (i nie tylko) przodków. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Artykuł: Moi przodkowie z będzińskiego Małobądza
Tekst promocyjny
Nakład
pierwszy nakład
Zagłębiowskie Towarzystwo Genealogiczne
Kategoria statystyczna Biblioteki Narodowej
Status wydawniczy
Dostępność w handlu
brak ceny
Opis powiązań
tytuł
numer
ISBN